Sushi
Informacje
- Czas przygotowania: 50 min,
- Ilość porcji: 2,
- Kaloryczność: 660 kcal,
- Orientacyjny koszt: 25 zł.
Składniki
- specjalny ryż np. NISHIKI (250 ml na 2 osoby)
- ocet ryżowy (2 łyżki stołowe)
- sake (3 łyżki stołowe)
- sól (1 łyżeczka)
- cukier (1,5 łyżki stołowej)
- imbir marynowany – pickled ginger
- sos sojowy, lekki, najlepiej Kikkoman
- "chrzan" japoński – WASABI
- surowe ryby morskie (np. łosoś, dorsz itd.), parzone krewetki, kawior, małże (wg uznania)
- awokado, ogórek surowy, śliwka, rzodkiew – do sushi maki
Sposób przyrządzania
Przed przystąpieniem do gotowania należy kilkakrotnie przepłukać ryż w zimnej wodzie, aż odlewana woda będzie prawie czysta. Następnie należy go odcedzić, zostawiając przez kilka minut na sicie. Potem trzeba przełożyć ryż do 2 litrowego garnka i zalać wodą (280 ml ), dodając 2 łyżki stołowe sake lub wina. Zagotować na średnim ogniu pod przykryciem. Po zagotowaniu, nie zdejmując przykrywki, zmniejszyć ogień i gotować przez 15 min aż ryż wchłonie cały płyn. Nie podnosić przykrywki podczas gotowania. Po ugotowaniu ryżu należy odstawić garnek na kilka minut, by sobie postał pod przykryciem. Później drewnianą łyżką, spulchniając, przekładamy ryż do dużej miski – rozkładając równomiernie. Teraz równomiernie skrapiamy ryż zaprawą octową i delikatnie mieszając, szybko studzimy do temperatury pokojowej za pomocą: wachlarza, suszarki elektrycznej lub robiąc to przy otwartym oknie. Tak przygotowany ryż przykrywamy wilgotną ściereczką i pozostawiamy na kilkadziesiąt minut do 4 godzin, by się „przegryzł”.
Zaprawa octowa W trakcie gotowania ryżu przygotowujemy zaprawę octową składającą się z: octu ryżowego - 2 łyżki stołowe, sake – 1 łyżka stołowa, cukru - 1,5 łyżki stołowej, soli – 1 łyżeczka do herbaty. Składniki te należy dobrze wymieszać!
NIGIRI Sushi Surową świeżą rybę filetowaną, oprawioną bez skóry i ości (np. łosoś, tuńczyk, halibut, śledź, miecznik) pokroić na małe kawałki wielkości jednego kęsa (4x6,5 cm) i grubości 3-6 mm. Uprzednio przygotowany ryż delikatnie formujemy w ręku na małe owalne kawałeczki, od czasu do czasu maczając dłonie w płynie tezu, by ryż się do nich nie przyklejał. Porcje ryby smarujemy delikatnie od spodu rozrobionym wasabi i przykładamy do pecynek ryżu, lekko ugniatając, by utworzyły jedną bryłę. To samo czynimy z krewetkami, nadcinając je wcześniej od spodu na 3/4 długości. Oprócz ryby lub zamiast może być kawior, krewetki królewskie, kalmary albo małże. Jeżeli zdecydujemy się na kawior, dobrze jest namoczyć go w białym wytrawnym winie i wstawić na 20 min. do lodówki.
TEZU przygotowujemy dodając łyżkę stołową octu do 125 ml ciepłej wody.
WASABI występuje przeważnie w postaci zielonego proszku. Po dolaniu ciepłej wody powstanie gęsta pasta.
Podobne przepisy
Źródło: nieznane